Herb LSO

Ojciec Święty Jan Paweł II do ministrantów:

"Wasza służba jest czymś szczególnym, co pozwala wam doświadczyć z bliska obecności i skutecznego działania Chrystusa w liturgii, w szczególności w Eucharystii."

"Eucharystia jest cudownym źródłem, z którego musicie wciąż czerpać odwagę i siłę konieczne, aby żyć jak prawdziwi chrześcijanie i świadczyć wszędzie o miłości Boga do całego stworzenia. To Chrystus w Eucharystii karmi i umacnia ludzi wierzących i czyni ich zdolnymi do włączenia się całym sercem w wypełnianie woli Ojca Niebieskiego. Wytrwały udział w sakramencie ołtarza uczyni was posłusznymi Duchowi Świętemu i zdolnymi, aby odpowiadać z radosną gotowością na poruszenia łaski."

"Wasza służba nie powinna się ograniczać tylko do świątyni; musi ona promieniować na otoczenie, w którym żyjecie na co dzień: na szkołę, rodzinę i inne dziedziny życia społecznego. Ten bowiem, kto może służyć Jezusowi Chrystusowi w Kościele, musi być Jego świadkiem także w świecie."

"Wypełniając waszą służbę liturgiczną, jesteście współpracownikami kapłana, ale przede wszystkim jesteście sługami Jezusa. Zachęcam więc  was, abyście pielęgnowali głęboką przyjaźń z Nim, uznając w Nim prawdziwego przyjaciela, który jest przy waszym boku tak w pięknych, jak i w trudnych chwilach. Pamiętajcie: On potrzebuje dzieci i młodzieży, którzy oprócz służby przy ołtarzu, staną się także sługami ołtarza, oddając się całkowicie na jego służbę, aby głosić Ewangelię i rozdzielać łaskę Bożą w całym świecie."

Patron LSO św. Dominik Savio

Ministranci i lektorzy

Bycie ministrantem to bardzo odpowiedzialna i ważna posługa dla całej wspólnoty Kościoła. Młodzi chłopcy usługują kapłanom podczas sprawowania mszy świętych oraz innych nabożeństw pomagając im oraz upiększając całą liturgię. Swoją obecnością dają przykład innym świeckim o możliwości zaangażowania się w życie i wspólnotę parafii.

W ciągu roku szkolnego ministranci mają obowiązek uczestniczenia przynajmniej dwa razy w tygodniu we mszy świętej oraz w wybranej przez siebie mszy niedzielnej. Uczestniczą w spotkaniach z animatorami i opiekunem, by coraz bardziej pogłębiać swoją wiedzę o liturgii. Ci, którzy najlepiej wykonują swoje obowiązki wybierani są do uroczystych asyst podczas świątecznych mszy i procesji. Podczas nabożeństw majowych oraz różańców w październiku starsi ministranci i lektorzy zdobywają doświadczenie w posługiwaniu się kadzidłem.

Podczas wakacji młodzi chłopcy wybierają dwa tygodnie, w których posługują na mszach porannych i wieczornych. Ponadto w specjalnych ośrodkach w Zaczerniu i Kotani organizowane są turnusy dla ministrantów i lektorów, na których można zdobywać dodatkową wiedzę, dowiedzieć się jak wygląda służba liturgiczna w innych parafiach, zdobyć nowe stopnie i posługi ministranckie , a także odpocząć i nabrać sił na cały rok szkolny i kościelny.

Podczas ferii zimowych organizowane są kursy dla ministrantów, którzy chcą zostać lektorami oraz kurs dla kandydatów na animatorów. Wszystkie wyjazdy, zarówno na wakacjach jak i na feriach cieszą się dużą popularnością wśród ministrantów.

Oprócz obowiązków na ministrantów czekają także przyjemności. Za każdą mszę i nabożeństwa otrzymują punkty, dzięki którym po wakacjach ci, zgromadzili ich najwięcej mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Ponadto, również dzięki sumie punktów zebranych w ciągu całego roku, mają możliwość towarzyszyć, pomagać i modlić się razem z księżmi podczas wizyt duszpasterskich. Oprócz tego w ramach możliwości organizowane są ogniska i wyjazdy dla wszystkich ministrantów i lektorów.

Na początku każdego roku szkolnego organizowane są spotkania dla chłopców z klas trzecich i starszych, którzy chcą zostać ministrantami. Kandydaci spotykają się co tydzień i uczą się podstaw tej pięknej posługi jaką jest Liturgiczna Służba Ołtarza

Gabriel Malita

Liturgiczna Służba Ołtarza