9203711

Kiedyś jeden ceniony duszpasterz powiedział: „Parafia żyje wtedy kiedy jest w niej życie, ruch i gwar”. Miał wtedy na myśli entuzjazm ludzi młodych. W naszej parafii duszpasterstwo młodych realizuje się w różnych formach:

ü  KSM – czyli Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży spotkania odbywają się w piątek po mszy świętej wieczornej – opiekunem jest ks. Grzegorz Bochnia

ü  Listopadowe śpiewanie – to modlitwa młodzieży za wszystkich wiernych zmarłych prowadzona o godz. 20:00 w dwa dni: 1 listopada na cmentarzu św. Michała i 2 listopada na cmentarzu „Na krzywuli”

ü  Czuwania adwentowe – to modlitewne spotkania z wykorzystywaniem ciekawych metod przygotowujące młodych do Świąt Bożego Narodzenia

ü  Dwudziestki – to Drogi Krzyżowe odprawiane w okresie Wielkiego Postu o godz. 20:00 prowadzone przez młodzież w nowym stylu. Wcześniej o godz. 19:00 w budynku parafialnym odbywają się próby przed nabożeństwem, wszystkich chętnie zapraszamy

ü  Czuwanie o Miłosierdziu – to coroczne czuwanie o Miłosierdziu Bożym, odbywa się wieczorem w sobotę poprzedzającą II niedzielę po Wielkanocy

ü  Lednica – to trzydniowy wyjazd młodzieży na ogólnopolskie czuwanie młodzieży nad Jezioro Lednickie, które odbywa się raz w roku na początku czerwca (http://www.lednica2000.pl/)

ü  Dyskoteki – jak sama nazwa wskazuje to coś co młodzież lubi najbardziej i może na nich odreagować stres szkolny. Odbywają się dość systematycznie oczywiście bez alkoholu ale przy bardzo dobrej muzyce. Są one inicjatywą oddolną – o ich terminach nie dowiemy się ze strony internetowej, bo są rozgłaszane przez gadu-gadu

ü  Nieformalne złaziska – to wszystkie inne nieogłaszane spotkania młodzieży z duszpasterzami takie jak: wspólne pogadanki, projekcje filmowe, wyjazdy

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć pokazujących jak się modlimy, wędrujemy, bawimy i jesteśmy ze sobą... i z Jezusem

Oaza Dzieci Bożych to grupa najmłodszych parafian, które pod przewodnictwem ks. Piotra i kandydatów na animatorów zbierają się co tydzień na spotkaniach, aby w sposób prosty i ciekawy rozmawiać na tematy wiary. Oczywiście nie brakuje czasu na wspólną zabawę i śpiew. Spotkania odbywają się w soboty o godzinie 10:00 w budynku starej wikarówki. Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na nie. Na wakacjach dzieci mają możliwość wyjazdu na 15-dniowe rekolekcje. Spotkania prowadzą: Joanna Tymińska, Magdalena Kawa, Gabriela Koczot, Agata Drozd i ks. Piotr.

Oaza – zwana dokładniej Ruchem Światło Życie. Jej twórcą jest ks. Franciszek Blachnicki. Najprościej ujmując celem Ruchu oazowego jest uformowanie dojrzałych chrześcijan. Formacja przebiega na kilku etapach: dziecięcym, młodzieżowym, studenckim i dorosłym. Praca formacyjna na każdym szczeblu odbywa się co tydzień w tak zwanych „małych grupach”, natomiast okres wakacji to czas wyjazdu na piętnastodniowe rekolekcje. Na szczeblu parafialnym oazie przewodniczy ksiądz moderator, któremu pomagają animatorzy.. Aby zostać animatorem Ruchu należy przejść trzy letnią formację podstawową, w tym czasie uczęszcza się na dwuletnią Szkołę animatora i wyjeżdża się na tak zwaną KODA (Kurs Oazowy dla Animatorów). Aby założyć oazę na parafii najlepiej zacząć od Dzieci Bożych. W danej parafii jest Ruch Światło-Życie tam, gdzie jest przynajmniej jeden krzyżowy animator. W naszej parafii nie ma jeszcze animatorów, ale wszystko przed nami. Choć formacja w Ruchu oazowym nie jest łatwa, nie możemy się zniechęcać. Może za kilka lat z Oazy Dzieci Bożych w naszej parafii pojawią się animatorzy krzyżowi. Młodzież, która chciałaby się włączyć w spotkania oazy zapraszamy w piątki po mszy świętej wieczornej.

Schola dzięcieca – to grupa dzieci, które spotykają się co tydzień w sobotę na wspólnym śpiewie o godz. 9:00 w budynku duszpasterskim. Opiekunami grupy są: Siostra Leonarda i ks. Grzegorz. Najmłodsi ćwiczą piosenki, które później śpiewają na swoich mszach świętych o godz. 12:30

Msze święte dla dzieci – w naszym kościele odbywają się o godz. 12:30 co tydzień w niedziele w ciągu całego roku szkolnego. Są one skierowane do najmłodszych naszych parafian. Dzieci podczas mszy świętych śpiewają „piosenki z pokazywaniem” przy akompaniamencie gitary, jak również czynnie uczestniczą w homiliach dialogowanych. Staramy się aby kazania dla dzieci w sposób prosty i obrazowy przy wykorzystywaniu różnych rekwizytów przekazywały prawdy wiary. Dzieci w swoich odpowiedziach podczas kazań są bezpośrednie i szczere do bólu, dlatego nie brakuje na mszach dla najmłodszych dobrze rozumianej radości i humoru. Msze święte dla dzieci mają pomagać rodzicom kształtować mocne kręgosłupy moralne swoich pociech.

Nowi animatorzy z naszej Parafii

Przedstawiciele naszej Parafii

W sobotę 3 września w Katedrze rzeszowskiej odbył się Dzień Wspólnoty. Zgromadził on młodzież i dzieci, które podczas wakacji brały udział w różnych formach duszpasterstwa takich jak: KSM, Ruch Światło-Życie, LSO i inne.

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem Słowa Bożego, podczas którego uczestnicy wakacyjnych wyjazdów dzielili się swoim świadectwem przeżycia rekolekcji. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Kazimierz Górny, który udzielił błogosławieństwa szesnastu animatorom Ruchu Światło-Życie i pięćdziesięciu siedmiu animatorom Liturgicznej Służby Ołtarza. W tej ostatniej grupie byli dwaj lektorzy z naszej Parafii: Piotr Wieszczek uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie i Michał Wilusz uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.

Nowi animatorzy wcześniej uczestniczyli w tygodniowym kursie animatora, w Dniach Skupienia, odbyli praktykę wakacyjną i przeszli tak zwaną Weryfikacje na animatora w Zaczerniu (21-28.09), która uwieńczyła okres przygotowania do zostania animatorem.

Nowym animatorom życzymy wielu sił i owoców w prowadzeniu formacji dla młodszych kolegów ministrantów i lektorów.

niedziela,
17 grudnia 2017