Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
17761533

Statystyki

stat4u

Od strzyżowskiej Fary do auli LO

W dniu 26 sierpnia w Strzyżowie odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej i świętem flagi.
Rozpoczęły się one od Mszy św. koncelebrowanej, pod przewodnictwem Księdza Infułata Józefa Sondeja, kiedyś wikariusza strzyżowskiego i świadka pamiętającego tamte wydarzenia. Koncelebrowali Księża Proboszczowie z miejscowości, z których pochodziły ofiary zbrodni.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie Rodziny Katyńskiej, Sybiracy, przedstawiciele stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, delegacje szkół powiatu strzyżowskiego z pocztami sztandarowymi, delegacje instytucji, organizacji i zakładów pracy ziemi strzyżowskiej.
Przybyli też przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego, służb mundurowych, 21 dywizjonu artylerii plot. z orkiestrą i pocztem sztandarowym, starosta, burmistrz i wójtowie gmin.
Główny celebrans w kazaniu przypomniał prawdę o Katyniu, jako miejscu kaźni polskiej inteligencji, o którym przez długie dziesięciolecia nie wolno było mówić prawdy. Napominał też słuchaczy, aby strzegli wartości, jaką jest patriotyzm oraz szanowali symbole narodowe a przede wszystkim flagę.
Ostatnim elementem uroczystości przy kościele było zasadzenie dębu nazwanego „Prezydent Lech” dla uczczenia ofiar dramatu pod Smoleńskiem.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Katyński, gdzie odbył się apel pomordowanych, salwa honorowa a w okolicznościowych przemówieniach m.in. Pan Kmieć przypomniał starania o powstanie tego pomnika.
Kolejnym etapem był przemarsz na boisko sportowe Zespołu Szkół, gdzie rozpoczęło się święto flagi. Przypomniano przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu, następnie zaś zebrani wysłuchali dwóch wystąpień na temat flagi i jej symboliki oraz dębu w kulturze polskiej.
Przedstawiciele poszczególnych szkół powiatu otrzymali dęby katyńskie, którymi będą się opiekować oraz flagi biało – czerwone.

Po przejściu do auli LO nastąpiło otwarcie wystawy poświęcone Katyniowi, osobom z naszego terenu, które tam zginęły oraz rozdano nagrody zwycięzcom konkursu na temat Katynia.
Młodzież LO przygotowała wspaniały program artystyczny wspominający poezją i pieśnią dramat sprzed 70 lat.
Pan Piotr Szopa, pracownik IPN i autor książki o ofiarach Katynia z naszego powiatu, opowiedział o swoim opracowaniu.
Był to ostatni element oficjalnej uroczystości. Wszyscy goście zostali na koniec poczęstowani wspaniałymi potrawami przygotowanymi przez młodzież z Zespołu Szkół w Czudcu.
W najbliższym czasie zapraszamy do Fotogalerii

 [1] 

Powrót

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny

609 384 320 

Kancelaria (w godzinach otwarcia)

884 884 320

Ksiądz kapelan szpitala

790 554 308 

Ksiądz proboszcz 

 533 288 635

Pan Organista

 728 858 878

Pan Kościelny

 721 788 145

Święta

Piątek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Zostań naszym Znajomym

Blok reklamowy