Po 40 latach księża pielgrzymują wspólnie na Jasną Górę

W ramach Roku Kapłańskiego, 1 maja br. odbędzie się pierwsza od 40 lat pielgrzymka duchowieństwa polskiego na Jasną Górę. Kapłani będą modlić się w intencjach powołań oraz upamiętnią kapłanów, którzy zginęli śmiercią męczeńską w czasie II wojny światowej, reżimu komunistycznego i na misjach. Udział w pielgrzymce weźmie prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes.
„Będzie to symboliczna pielgrzymka przez dzieje narodu, który przyjął Chrystusa i Jego Matkę Maryję do polskiej Kany i nigdy nie doznał zawodu” – napisali biskupi polscy w liście do kapłanów na Wielki Czwartek, w którym zapowiadają ogólnopolską pielgrzymkę kapłanów diecezjalnych i zakonnych na Jasną Górę. Podczas Mszy św. w sobotę 1 maja br. odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie i zawierzą siebie, powołania i przyszłość kapłaństwa Matce Kapłanów. Eucharystii według formularza o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Claudio Hummes prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przesłanie do polskich kapłanów zapowiedział również Benedykt XVI.
Spotkanie duchowieństwa poprzedzi w piątek 30 kwietnia nocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podejmą je delegaci diecezji, zakonów i zgromadzeń. Kapłani z całej Polski zbiorą się na modlitwie w sobotę (1 maja) w archikatedrze częstochowskiej. Przed południem wyruszą w procesji na Jasną Górę. Podczas drogi rozważać będą tajemnice światła Różańca Świętego skupione wokół tematów takich, jak: Wierność kapłana, uwielbienie Jezusa Najwyższego Kapłana, dziękczynienie za dar kapłaństwa, przeproszenie za grzechy kapłańskie i prośba w intencji kapłanów polskich i powołań.
Prócz kopii jasnogórskiego obrazu i relikwii św. Jana Marii Vianney’a, kapłani zaniosą na Jasną Górę symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa. Będzie to urna z ziemią z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni polskich duchownych oraz księga upamiętniająca nazwiska kapłanów, którzy zginęli podczas II wojny światowej, w czasie reżimu komunistycznego, a także nazwiska polskich misjonarzy – męczenników za wiarę. Poszczególne strony Księgi pisali odręcznie przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wotum zostanie złożone w kaplicy Pamięci Narodu im. O. Augustyna Kordeckiego.
Pielgrzymka będzie uwieńczeniem trwającego w polskim Kościele Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie. Poprzez wotum niesione na jasnogórski szczyt 1 maja kapłani nawiążą też do przypadającego w nim Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego (29 kwietnia), który ma być kontynuacją corocznego dziękczynienia za cudowne ocalenie księży, którzy przeżyli obóz koncentracyjny w Dachau.
Na hasło ogólnopolskiej pielgrzymki kapłanów wybrano słowa, które są jednocześnie hasłem trwającego Roku Kapłańskiego: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Rok Kapłański to czas modlitwy kapłanów, ale i za kapłanów. Na ogólnopolską pielgrzymkę zaproszeni są wszyscy kapłani diecezjalni i zakonni, diakoni stali oraz nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, ale także wierni świeccy, którzy chcą włączyć się w modlitwę w intencjach swoich duszpasterzy. Dołączą do nich również klerycy z seminariów zakonnych i diecezjalnych. Ich pielgrzymka, która miała obyć się 17 kwietnia została odwołana z powodu żałoby narodowej po wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Za organizację spotkania kapłanów na Jasnej Górze odpowiedzialna jest Komisja Duchowieństwa KEP, której przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy podkreślają przede wszystkim wymiar modlitewny pielgrzymki. Zaznaczają, że w życiu kapłana najważniejsza jest modlitwa. Ich pragnieniem jest, by pośród licznych kapłańskich obowiązków na spotkanie znalazło czas jak najwięcej spośród ponad 29 tysięcy kapłanów. Pielgrzymka ma być znakiem jedności międzydiecezjalnej i międzyzakonnej wspólnoty, jedności z Ojcem Świętym i Episkopatem.
Ogólnopolskie pielgrzymki kapłanów odbywają się rzadko. Z okazji Roku Kapłańskiego duchowni pielgrzymują co prawda do Ars, skąd pochodził patron kapłanów – św. Jan Vianney, do Ziemi Świętej i sanktuariów maryjnych. Są to jednak zwykle spotkania diecezjalne. Ogólnopolska pielgrzymka księży do jasnogórskiego sanktuarium, odbyła się ostatnio 26 sierpnia 1970 roku. Poprzedziła ją pielgrzymka kleryków. Trwał wówczas Rok Modlitwy w intencji Kościoła i Ojca Świętego Pawła VI, który obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. W pielgrzymce kapłanów uczestniczyło wówczas ponad 4 tysiące księży.

Program pielgrzymki polskiego duchowieństwa z okazji roku kapłańskiego: Jasna Góra 30.04.- 01.05.2010
30 kwietnia - kaplica Cudownego Obrazu (uczestniczą delegaci diecezji, zakonów i zgromadzeń oraz chętni.)
21.00 - Apel Jasnogórski
21.45 - Czuwanie pokutne: nabożeństwo Słowa Bożego, po nim adoracja Najświętszego Sakramentu
24.00 - "Pasterka Maryjna"

1 maja Archikatedra częstochowska