Kolejna wizyta apostolska Ojca św.

Benedykt XVI rozpoczął swoją 15. zagraniczną podróż apostolską. Czterodniowa wizyta tym razem obejmuje Portugalię. Papież wyruszył samolotem z rzymskiego lotniska Fiumicino tuż po godzinie 9:00 rano, by po niespełna trzech godzinach lotu wylądować na lizbońskiej Porteli. Początkowi podróży towarzyszyła wymiana grzecznościowych telegramów z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Na pokładzie samolotu odbyło się zgodnie z tradycją krótkie spotkanie z dziennikarzami. Papież wyjaśnił m.in. kontekst kulturowy i religijny obecnej podróży, zaznaczając potrzebę nowego dialogu ze zlaicyzowanym światem. Zapytany o kwestię obecnego kryzysu gospodarczego w Europie, Ojciec Święty przypomniał jego moralny wymiar przyznając, że Kościół być może zbytnio odsunął się od tych spraw, gdy tymczasem jego nauczanie etyczne może dać tu pozytywny wkład.

Oczywiście nie zabrakło także pytania o objawienia fatimskie, zwłaszcza o wciąż dyskutowaną tzw. trzecią tajemnicę związaną z cierpieniem Papieży. W odpowiedzi Benedykt XVI wyraził przekonanie, że owa wizja wciąż się realizuje w dziejach Kościoła, którego Papieże są nieodłączną częścią. „Ważne jest, że przesłanie fatimskie nie ogranicza się do sytuacji szczegółowych, ale jest ogólną odpowiedzią przypominającą o potrzebie ciągłego nawrócenia, pokuty, modlitwy i trzech cnót kardynalnych: wiary, nadziei i miłości – stwierdził Ojciec Święty. – Taka też powinna być odpowiedź Kościoła i każdego z nas osobiście. Pewną nowością, którą możemy odkryć w tym przesłaniu, jest to, że ataki na Papieża i na Kościół nie pochodzą tylko z zewnątrz, lecz z jego wnętrza; są wynikiem jego grzechu. A zatem Kościół ma głęboką potrzebę powtórnego nauczenia się pokuty, oczyszczenia i przebaczenia, ale także sprawiedliwości. Przebaczenie nie zastępuje sprawiedliwości” – dodał Benedykt XVI.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny