Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
17760494

Statystyki

stat4u

\

Benedykt XVI przybył z pielgrzymką do Portugalii – by jak powiedział – utwierdzić jej mieszkańców w wierze. Ceremonia powitania na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie, wizyta w słynnym klasztorze Hieronimitów, spotkanie z prezydentem i jego rodziną oraz Msza św. na placu Terreiro do Paço w Lizbonie – tak wyglądał pierwszy dzień wizyty.

O grzechu z dziennikarzami
Na pokładzie samolotu odbyła się krótka konferencja prasowa z Benedyktem XVI. "Prześladowania Kościoła nie pochodzą dziś z zewnątrz, lecz są wynikiem grzechów, jakim są nadużycia wobec nieletnich, popełniane przez duchownych" - powiedział papież odnosząc się do nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła. Pytania dotyczyły przede wszystkim zjawiska nadużyć seksualnych wobec nieletnich, które Benedykt XVI określił jako „rzeczywiście przerażające”. Papież dodał, że w tych przypadkach „przebaczenie nie zastępuje wymierzenia sprawiedliwości”.

Wymieniając „odpowiedzi, jakich musi udzielić Kościół”, papież wspomniał o pokucie, modlitwie, akceptacji, przebaczeniu, jakie należy udzielić, ale również potrzebę sprawiedliwości, ponieważ przebaczenie nie zastępuje sprawiedliwości”. Innymi słowy, podsumował Benedykt XVI, konieczne są „stałe nawrócenie oraz trzy cnoty teologiczne: wiara, nadzieja i miłość”.

Papież zauważył następnie, że obecne cierpienia są częścią cierpień zapowiedzianych w trzeciej tajemnicy fatimskiej. „Obok misji cierpienia papieża, które w pierwszej kolejności odnieść możemy do zamachu na Jana Pawła II, w orędziu fatimskim znajdują się wskazania dotyczące przyszłości Kościoła” - zaznaczył. Benedykt XVI przypomniał, że „Pan zapowiedział, że Kościół cierpieć będzie aż do skończenia świata”. „Widzimy to dziś w sposób szczególny” - zakończył papież.

Ponadto Benedykt XVI zwrócił uwagę, że zadaniem Europy w tym dziejowym momencie jest „poszukiwanie dialogu, integracja wiary i nowoczesnego racjonalizmu w jedną wizję antropologiczną, która spełniałaby istotę ludzką i pomagała w komunikacji kultur”. Papież uznał za „normalną” obecność sekularyzacji, za anormalną natomiast uznał separację i przeciwstawianie jej kulturze wiary. „Wielkie wyzwanie w tym momencie polega na tym, aby oba te zjawiska się spotkały i odnalazły swą autentyczną tożsamość. Należy to do misji Europy i do konieczności w tym momencie dziejów” - stwierdził papież.

Mówił on również o kryzysie gospodarczym, wystawiającym na ryzyko UE. Nawiązując do społecznej nauki Kościoła Benedykt XVI przyznał, że w przeszłości nie dbał on o sprawy gospodarcze, kładąc nacisk na „indywidualne zbawienie”. Po czym dodał: „Cała tradycja nauki społecznej Kościoła zmierza ku poszerzeniu aspektu etycznego i wiary poza jednostkę, do odpowiedzialności za świat, do racjonalizmu przepojonego etyką. Z drugiej zaś strony ostatnie wydarzenia na rynku w tych dwóch-trzech latach pokazały, że wymiar etyczny jest wewnętrzny i musi towarzyszyć działaniom ekonomicznym”.

Przybyłem jako pielgrzym
Papieski samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie tuż przed godz. 11 czasu lokalnego. Na jego pokład wszedł nuncjusz apostolski w Portugalii abp Rino Passigato. Rozpoczęła się ceremonia powitania.

Prezydent Aníbal Cavaco Silvia witając Ojca Świętego przypomniał, że niepodległość z 1179 r. Portugalia zawdzięcza stosunkom ze Stolicą Apostolską, zaś papieże zwali ją "Fidelissima" (Najwierniejsza). Zapewnił, że wita Ojca Świętego w imieniu narodu portugalskiego, który ma długą tradycję gościnności wobec przybyszów. W przypadku papieża gościnność ta jednak miesza się z "głębokim szczęściem" i żarliwością wiernych, którzy w jego osobie przyjmują następcę Piotra Apostoła.

„Witamy Cię w niepewnych czasach, które poddają próbie nasze przekonania” - powiedział Silva. Wyjaśnił, że potrzebni są dziś ludzie, którzy niosą przesłanie nadziei i solidarności, którą tak brutalnie dotyka obecny światowy kryzys. Solidarność ta, według szefa państwa, wyróżnia ludzi dobrej woli, niezależnie od wyznawanej wiary i jest "istotną częścią >nowego przykazania< miłości bliźniego".

W przemówieniu Ojciec Święty podkreślił, że przybył jako „pielgrzym Matki Bożej Fatimskiej, z powierzoną mi przez Boga misją utwierdzenia moich braci, którzy zmierzają w swej pielgrzymce do nieba”. Benedykt XVI przypomniał, że jeden papieży uhonorował Portugalię, w osobie jej króla, tytułem najwierniejszego ze „względu na wybitną i wieloletnią służbę sprawie Ewangelii, która otworzyła jej wiele drzwi na różnych kontynentach”.

Nawiązując do 93. rocznicy objawień Fatimskich Benedykt XVI powiedział, że „Niebo otworzyło się właśnie w Portugalii - jako okno nadziei, które Bóg otwiera, kiedy człowiek zamka drzwi – aby naprawić w ramach rodziny ludzkiej więzi solidarności braterskiej oparte na wzajemnym uznawaniu jednego i tego samego Ojca, chodzi o plan miłości Boga”. Przypomniał słowa kard. Manuela Cerejeira: „To nie Kościół narzucił Fatimę – mówił świętej pamięci kardynał - ale to Fatima, narzuciła się Kościołowi”.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że „Najświętsza Maryja Panny przybyła z nieba, aby nam przypomnieć prawdy Ewangelii stanowiące źródło nadziei dla ludzkości oziębłej w miłości i pozbawionej nadziei na zbawienie”. Przypomniał, że podstawowym wymiarem nadziei „nie jest relacja pozioma, lecz wertykalna i transcendentalna”.. „Wizyta, którą teraz rozpoczynam pod znakiem nadziei pragnie być propozycją mądrości i misji” – zaznaczył papież.

Papież podkreślił, że z „mądrej wizji życia i świata wywodzi się sprawiedliwy ład społeczny”. „Kościół umiejscowiony w historii jest otwarty na współpracę z tymi, którzy nie marginalizują ani nie redukują do sfery prywatnej istotnego rozważania ludzkiego sensu życia” – przypomniał. Zaznaczył, że „ustanowienie republiki dokonane przed stu laty w Portugalii, rozróżniając państwo od Kościoła otworzyło nową przestrzeń wolności dla Kościoła, której nadały formę dwa konkordaty z 1940 i 2004 r. w dziedzinie kulturowej i kościelnej naznaczone bardzo szybkimi zmianami”.

„Cierpienia spowodowane przemianami przyjęto na ogół z odwagą. Życie w pluralizmie systemów wartości i sytuacji etycznych wymaga udania się do głębi własnego ja i do istoty chrześcijaństwa by umocnić jakość świadectwa, aż do świętości, aby znaleźć drogi misji aż do radykalizmu męczeństwa” – powiedział papież.

Spotkanie z prezydentem
Po powitaniu na lotnisku Portela papież przejechał papamobilem do nuncjatury apostolskiej. W śródmieściu Lizbony witały go zgromadzone na ulicach tłumy pozdrawiających ludzi. Machali radośnie w kierunku przejeżdżającego Ojca Świętego. Wielu trzymało w rękach flagi portugalskie i chorągiewki z podobizną Benedykta XVI lub z logo jego wizyty apostolskiej.


O 12.30 papież zamkniętym samochodem pojechał do dzielnicy Belém, gdzie przed majestatycznym gmachem klasztoru Hieronimitów odbyła się oficjalna ceremonia powitania. Zgromadzone na placu tysiące ludzi krzyczały: „Niech żyje papież!”. Stojąc na niewielkiej trybunie, Benedykt XVI i prezydent Aníbal Cavaco Silva odebrali defiladę kompanii reprezentacyjnych różnych rodzajów wojsk.

Następnie papież przeszedł do kościoła klasztornego pw. Matki Bożej. Powitała go tam śpiewem „Ave Verum Corpus” i portugalską pieśnią maryjną 300-osobowa grupa dzieci ze szkół katolickich. Cała wizyta trwała zaledwie 15 minut. Po kościele oprowadzał papieża proboszcza miejscowej parafii, ks. José Manuel Ferreira, zaś po krużgankach – dyrektorka klasztoru, zamienionego na muzeum, Isabel Cruz Almeida.

Z klasztoru Hieronimitów, przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę i poprzedzany przez kawalerzystów z Gwardii Narodowej w barwnych, historycznych strojach, Ojciec Święty odjechał papamobilem do pobliskiego Palácio de Belém, będącego siedzibą prezydenta Portugalii.

Lizbono buduj na Bożej Nadziei
Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia była Msza św. na stołecznym placu Terreiro do Paço. „Przyjazna Lizbono, porcie i schronieniu tak wielu nadziei, które tobie zostały zawierzone przez tych, którzy stąd wypływali i tych, którzy chcieli cię odwiedzić, chciałbym dziś skorzystać z tych przekazanych mi kluczy, abyś mogła budować swoje ludzkie nadzieje na Bożej Nadziei – zaapelował Benedykt XVI. Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy zgromadzonych papież przypomniał, że obecnie najważniejszym zadaniem duszpasterskim Kościoła jest to, aby „każdy chrześcijan był promieniującą obecnością perspektywy ewangelicznej w świecie, w rodzinie, kulturze, ekonomii, polityce."

W homilii Benedykt podkreślił, że obecnie najważniejszym zadaniem duszpasterskim jest to, aby „każdy chrześcijan był promieniującą obecnością perspektywy ewangelicznej w świecie, w rodzinie, kulturze, ekonomii, polityce”. „Często nerwowo zamartwimy się konsekwencjami społecznymi, kulturowymi i politycznymi wiary zakładając, że owa wiara istnieje, co niestety jest coraz mniej realistyczne. Istnieje wielkie zaufanie, być może przesadne do struktur i programów kościelnych, w rozdzielenie uprawnień i funkcji, ale co się stanie, jeśli sól zwietrzeje?” – mówił papież i dodał: „Aby tak się nie stało, musimy ponownie głosić z zapałem i radością wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, centrum chrześcijaństwa, sedno i podstawę naszej wiary, silny bodziec naszych pewników, potężny wiatr, który obala wszelki strach i niezdecydowanie, wątpliwości i ludzkie kalkulacje”.

Zwracając się do młodzieży Benedykt XVI przypomniał, że „Chrystus jest zawsze z nami i zawsze kroczy ze swoim Kościołem, towarzyszy mu, strzeże go”. „Nigdy nie wątpcie w Jego obecność! Zawsze poszukujcie Pana Jezusa, wzrastajcie w przyjaźni z Nim, przyjmujcie go w Komunii św. Uczcie się słuchać Jego słów, a także rozpoznać w ubogich. Przeżywajcie swe życie z radością i entuzjazmem, pewni Jego obecności i Jego darmowej przyjaźni, wspaniałomyślnej, wiernej aż do śmierci na krzyżu. Świadczcie wszystkim o radości z powodu Jego obecności mocnej i słodkiej, począwszy od waszych rówieśników” – zaapelował Ojciec Święty.
KAI

 [1] 

Powrót

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny

609 384 320 

Kancelaria (w godzinach otwarcia)

884 884 320

Ksiądz kapelan szpitala

790 554 308 

Ksiądz proboszcz 

 533 288 635

Pan Organista

 728 858 878

Pan Kościelny

 721 788 145

Święta

Piątek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Zostań naszym Znajomym

Blok reklamowy