Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
17832981

Statystyki

stat4u

Zapraszamy do fotokroniki

Na stronie www powiatu możemy przeczytać:

Od wczoraj (16.05) zmieniła się sytuacja powodziowa na terenie naszego powiatu. O ile wczoraj najniebezpieczniejsze były mniejsze potoki, na których stan wody niebezpiecznie i szybko wzrastał, o tyle dzisiaj wody na nich opadły, a wzrasta poziom Wisłoka i Stobnicy. W dniu dzisiejszym okazało się, że w wyniku powodzi podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. Na wielu odcinkach dróg zostały uszkodzone przyczółki, zamulone przepusty oraz naruszone korpusy i korony jezdni. W akcję przeciwpowodziową włączyły się wszystkie jednostki OSP z terenu powiatu, a dzisiaj (17.05) o godz. 13.00 ponownie spotkał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.



O godz. 6.00 rano stan wody na Wisłoku w Żarnowej wynosił 640 cm, a o 12.00 już 680 cm. Rzeka w wielu miejscach wystąpiła ze swojego koryta, tworząc rozległe rozlewiska. Również na Stobnicy został przekroczony stan alarmowy i wynosił w niektórych miejscach nawet 945 cm. Po południu na naszym terenie w godzinach 16.00 - 18.00 spodziewana jest fala kulminacyjna na Wisłoku. Mniejsze cieki wodne ustabilizowały się i nie stwarzają już tak dużego niebezpieczeństwa.



Po wstępnym podsumowaniu szkód wyrządzonych przez powódź okazało się, że zalanych zostało około 600 ha upraw rolnych na obszarze powiatu, podtopieniu uległo kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. W wielu miejscach zaistniała konieczność wypompowania wody zagrażającej mieniu mieszkańców, a w 3 przypadkach w gminie Frysztak doszło do ewakuacji rodzin.



Największe zniszczenia jak do tej pory zanotowano w infrastrukturze drogowej. W wyniku gwałtownych wezbrań rzek uszkodzone zostały przyczółki mostów, zamulone przepusty oraz naruszone korpusy dróg powiatowych. W miejscowości Kobyle w ciągu drogi powiatowej 1923 R nastąpiło uszkodzenie mostu i osunięcie stożka nasypu przy moście. Obecnie trwa akcja związana z zabezpieczeniem miejsc i prawidłowym oznakowaniem, celem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dróg. Nadal nieprzejezdne są cztery drogi powiatowe:

- Frysztak - Kobyle - Jazowa (nr 1923 R),

- Niebylec - Gwoźnica (nr 1936 R),

- Żarnowa - Glinik Zaborowski (nr 1930 R),

- Lutcza przez wieś (nr 1934 R)

Ponadto w Gwoźnicy Górnej, Lutczy, Gliniku Zaborowskim i Kobylu utrudniony jest dojazd do domów ze względu na brak przejezdności dróg.



W zwalczanie powodzi na terenie powiatu strzyżowskiego zaangażowały się wszystkie jednostki OSP z terenu powiatu, tj. 288 strażaków oraz m.in. policjanci, pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie, pracownicy samorządowi gmin i powiatu. Do dyspozycji strażaków jest m.in.: 48 samochodów OSP oraz 9 samochodów PSP, a także cały dostępny sprzęt PZD. Do chwili obecnej ułożono już ponad 8 tys. worków z piaskiem. We wszystkich urzędach samorządowych pełnione są całodobowe dyżury, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przygotowuje się na przyjęcie ewakuowanych osób. Nadal dostępne są wszystkie numery alarmowe, gdzie zgłaszać należy ewentualne prośby o pomoc.

Zapraszamy do fotokroniki

 [1] 

Powrót

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny

609 384 320 

Kancelaria (w godzinach otwarcia)

884 884 320

Ksiądz kapelan szpitala

790 554 308 

Ksiądz proboszcz 

 533 288 635

Pan Organista

 728 858 878

Pan Kościelny

 721 788 145

Święta

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Zostań naszym Znajomym

Blok reklamowy