Spotkanie z poszkodowanymi przez powódź i osuwiska w Strzyżowie

W piątek, 28 maja, w budynku KP PSP w Strzyżowie, odbyło się spotkanie z rodzinami z Powiatu Strzyżowskiego, które ucierpiały w wyniku powodzi i osuwisk. Było także kilka osób z Powiatu Jasielskiego.

Do ponad 70-ciu osób przybyli: Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ks. Bp Kazimierz Górny, Wicewojewoda Podkarpacki Pani Małgorzata Chomycz oraz Dyrektor Diecezjalnej Caritas Ks. Prałat Stanisław Słowik. W spotkaniu udział wzięli Starosta Powiatu Pan Robert Godek, Burmistrz Strzyżowa Pan Marek Śliwiński, Wójtowie z Gmin Powiatu, Dziekan strzyżowski Ks. Jan Wolak, Księża Proboszczowie z Żarnowej i Pstrągowej, przedstawiciele Służb Mundurowych oraz Kierownicy placówek pomocowych Gminy i Powiatu.

Po wspólnej modlitwie za poszkodowanych, którą Ksiądz Biskup rozpoczął spotkanie, Starosta oraz Burmistrz, Wójtowie i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przedstawili stan szkód na terenie Powiatu. Na różny sposób zalanych i uszkodzonych zostało ponad 100 budynków, a nie jest to liczba ostateczna, ponieważ wciąż ukazują się nowe osuwiska.

Głos zabrała także Pani Wojewoda, informując szeroko o rodzajach pomocy jakiej oczekiwać można od rządu i jego lokalnych przedstawicieli. W dyskusji omówiono wiele szczegółowych zagadnień i problemów.

Ksiądz Biskup Ordynariusz w swoim przesłaniu wspominał o konkretnej pomocy, jaką powodzianom udziela diecezjalna Caritas, przekazując też poszkodowanym ważną myśl: nie zostaliście sami.

Po wcześniejszych konsultacjach z lokalnymi samorządami Caritas dysponował listą poszkodowanych rodzin. Ich przedstawiciele otrzymali zróżnicowane kwoty pomocowe, w zależności od poniesionych szkód. W sumie przekazano ponad 150 000 zł.

Na zakończenie spotkania zaproszono uczestników na skromny poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Czudcu.