Podsumowanie wizyty

Starodawne narody Europy mają „duszę chrześcijańską” – powiedział papież podsumowując zakończoną w minioną niedzielę wizytę w Wielkiej Brytanii. Podczas środowej audiencji ogólnej Benedykt XVI podziękował Polakom za modlitwy i obecność na jego pielgrzymce.

Czterodniowej podróży apostolskiej na Wyspy Brytyjskie papież poświęcił swą katechezę. Wygłosił ją do 10 tys. pielgrzymów, którzy zgromadzili się na rzymskim Placu św. Piotra.

„Ta podróż apostolska umocniła we mnie głębokie przekonanie: starodawne narody Europy mają «duszę chrześcijańską», która jest ściśle zespolona z duchem i dziejami poszczególnych narodów, a Kościół nie przestaje pracować, aby owa tradycja duchowa i kulturowa była nieustannie żywa” – mówił Ojciec Święty o swoich wrażeniach z pobytu w Wielkiej Brytanii.

Papież podkreślił, że była to wizyta oficjalna, a równocześnie pielgrzymka do serca dziejów i dnia dzisiejszego narodu brytyjskiego, bogatego kulturą i wiarą. Nazwał ją wydarzeniem historycznym, które wyznacza nową ważną fazę w długich i złożonych dziejach relacji tych ludów ze Stolicą Apostolską.

Ojciec Święty przypominał, iż głównym celem jego wizyty była beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana, którego wyniósł na ołtarze 19 września w Birmingham. Papież wskazał na aktualność przesłania nowego błogosławionego i pozostawionych przez niego dzieł.

Mówiąc o przesłaniu pielgrzymki, Benedykt XVI stwierdził, iż pragnął przypomnieć prawdziwą naturę człowieka, jego najgłębsze potrzeby i ostateczny cel życia. Tłumaczył, że celem wizyty było też wsparcie wspólnoty katolickiej oraz jej wysiłków na rzecz upowszechniania niezmiennych prawd moralnych, stojących u podstaw społeczeństwa autentycznie ludzkiego, sprawiedliwego i wolnego.

„Zwracając się do obywateli tego kraju, ważnego punktu światowej kultury i gospodarki miałem na myśli cały Zachód, prowadząc dialog z argumentami tej cywilizacji i przekazując zawsze aktualną prawdę Ewangelii, którą jest ona przeniknięta” – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam serdecznie uczestniczących w tej audiencji pielgrzymów polskich. Wspominając moją podróż do Wielkiej Brytanii dziękuję wam i waszym rodakom, zwłaszcza spotkanym na pielgrzymim szlaku, za obecność i modlitewne wsparcie. Niech Kardynał John Henry Newman, nowy błogosławiony, wyprasza nam miłość Bożego Serca i dar świętego życia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Przybyłych na audiencję wiernych z całego świata papież prosił o modlitwy w intencji obradującej w

Wiedniu Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym. Przypomniał, że tematem obrad jest „rola biskupa Rzymu w komunii Kościoła powszechnego ze szczególnym odniesieniem do pierwszego tysiąclecia dziejów chrześcijańskich”.

„Posłuszeństwo woli Pana Jezusa i uwzględnienie ważnych wyzwań przed jakimi staje dziś chrześcijaństwo zobowiązują nas do poważnego zaangażowania w sprawę przywrócenia pełnej komunii między Kościołami” – stwierdził Ojciec Święty.

„Zachęcam wszystkich do intensywnej modlitwy w intencji prac Komisji i nieustannego rozwoju i umocnienie pokoju, zgody między ochrzczonymi, abyśmy mogli dać światu coraz bardziej autentyczne świadectwo ewangeliczne” – dodał Benedykt XVI.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny