Obecni byli przedstawiciele naszego regionu

W dniu 8 listopada br. w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z inicjatywy Księdza biskupa Kazimierza Górnego odbyło się spotkanie starostów, burmistrzów i wójtów z terenów osuwiskowych. Ksiądz Biskup od początku majowych i czerwcowych tragedii jest żywo zainteresowany losem poszkodowanych przez powódź i osuwiska. Biskup Rzeszowski uczestniczył w poprzednich spotkaniach dotyczących dramatu osuwisk. Pierwsze odbyło się 10 czerwca w Strzyżowie dla poszkodowanych z tego powiatu a następne 24 sierpnia z udziałem większości poszkodowanych z Podkarpacia (ponad 300 osób) w Urzędzie Marszałkowskim.

Na spotkanie z pośród licznie zaproszonych przedstawicieli Parlamentu przybyli: senator Alicja Zając i Zdzisław Pupa oraz poseł Adam Śnieżek.
Trudną sytuację i formy pomocy zaprezentowali starostowie: rzeszowski i strzyżowski, burmistrzowie Strzyżowa, Pilzna, przedstawiciele Jasła i Ropczyc oraz wójtowie Czudca, Frysztaka, Niebylca, Wiśniowej, Jodłowej i gminy Jasło.
Zasadniczym tematem spotkania był problem ludzi którzy otrzymali nakaz opuszczenia swego domu i jego rozbiórki. Sprawa aktualnie dotyczy ponad 100 domów mieszkalnych.
(Źródło: strona internetowa Diecezji Rzeszowskiej)
Większość poszkodowanych mieszka tymczasowo w lokalach zastępczych, które sami znaleźli lub wskazała im gmina. Nieliczni bardziej zorganizowani nabyli już mieszkanie. Niektórzy kupują działki zamierzając budowę. Gmina Strzyżów przekazuje działki za symboliczna kwotę.
Bardzo ważnym problemem jest kwota przyznana na odbudowę. Jest ona zależna od wyceny wartości domów. W związku z tym niektórzy otrzymają bardzo małe kwoty np. ok. 70 tys. inni ok. 100 tys. Nie wystarczy to na zorganizowanie odbudowy nawet małego domu. Dla osób w podeszłym wieku sprawa przekwaterowania i rozpoczęcia budowy domu i organizowania życia jakby od nowa staje się problemem ponad ich siły fizyczne i psychiczne. Często pozostają sami z tym problemem. Zgłaszano również trudności z otrzymaniem odszkodowania. Niektórzy poszkodowani świadomie rezygnują z pobierania obecnie przyznanego im dofinansowania przekładając to na rok następny.

W imieniu wojewody podkarpackiego głos zabrali i na stawiane pytania udzielali odpowiedzi dyrektorzy: Monika Prokop i Stanisław Talar.
Spotkanie prowadził ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Pasterz Diecezji Rzeszowskiej podsumowując dyskusję wyraził wdzięczność wszystkim za udzielana pomoc i zapewnił o dalszej pamięci o poszkodowanych udzielając wszystkim błogosławieństwa.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny