Problem tzw. adwokatów kościelnych w procesie o unieważnienia małżeństwa

Sąd Biskupi przekazuje informację na temat adwokatów świeckich i kosztów procesowych. W związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie ukazują się w mediach ogólnopolskich a także regionalnych na temat adwokatów kościelnych, Oficjał Sądu informuje, że przy naszym Sądzie jak i przy każdym sądzie biskupim w Polsce są adwokaci, którzy zostali zatwierdzeni przez Biskupa Diecezjalnego a następnie zaprzysiężeni. Wszystkie porady prawne udzielane czy przez sędziów, czy przez tych adwokatów są bezpłatne.

Jeżeli któraś ze stron zwróci się do adwokata świeckiego zatwierdzonego przy sądzie kościelnym o udział w czynnościach procesowych – np. napisanie skargi powodowej, przyjęcie pełnomocnictwa itp. – musi się liczyć z honorarium dla niego. Wysokość tego honorarium ustala się indywidualnie z adwokatem. Zazwyczaj są to kwoty kilkuset złotowe. Korzystanie z pomocy adwokatów w procesie małżeńskim jest tylko i wyłącznie dobrowolne a nie obligatoryjne.

Tzw. „adwokaci kościelni”, którzy oferują swoje usługi poprzez Internet, bądź przez jakieś tzw. „dzikie kancelarie” - nie mają aprobaty władzy kościelnej. Korzystanie z ich usług, często bardzo drogich, jest ryzykowne. Ci ludzie przeważnie nie mają wykształcenia w zakresie prawa kanonicznego. Gdy ktoś z wiernych decyduje się na korzystanie z takiej pomocy prawnej to tylko i wyłącznie jego wybór.

Dla informacji - całkowity koszt procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa w naszym Sądzie wynosi 640 zł. Z tych kosztów Przewodniczący Trybunału może w uzasadnionych przypadkach zwolnić w całości, bądź je obniżyć. Jeżeli sprawa toczy się z kanonu, który obligatoryjnie wymaga opinii biegłego sądowego – lekarza jakiejś specjalności – dochodzi dodatkowy koszt zapłaty dla biegłego. Jest to średnio ok. 200 zł. Te koszty pokrywa w całości strona. Przy Sądzie Biskupim w Rzeszowie funkcjonuje poradnia prawna, czynna w każdy poniedziałek od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00. Poradnia ta jest bezpłatna i rocznie udziela ponad pół tysiąca porad.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny