Dyspensa udzielona przez biskupów

Biskupi w całej Polsce udzielili dyspens, dzięki którym 31 grudnia katolicy będą mogli uczestniczyć w zabawach oraz jeść mięso. W tym roku sylwester przypada w piątek – w dzień pokutny. W taki dzień – zgodnie z IV przykazaniem kościelnym – obowiązuje post, czyli powstrzymanie się od spożycia pokarmów mięsnych oraz uczestniczenia w hucznych zabawach.

Dyspens, czyli zwolnienia od zobowiązań, wynikających z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielili wszyscy ordynariusze diecezjalni. Treść dekretów, informujących o udzielonej dyspensie, brzmi podobnie.

Księża biskupi powołują się na świąteczny charakter dnia św. Sylwestra „papieża, który zgodnie z wielowiekową tradycją jest obchodzony w świecie i w naszym kraju w sposób uroczysty jako zakończenie roku kalendarzowego” – jak przypomina metropolita białostocki, abp Edward Ozorowski.

Ordynariusze powołują się na duchowe dobro wiernych lub względy duszpasterskie. Biskupi powołują się na 87. kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra”. Dyspensy obowiązują także osoby, przebywające w tym dniu na terenie danej diecezji.

Równolegle z tym biskupi proszą lub zobowiązują wszystkich korzystających z dyspensy do zadośćuczynienia. Niektórzy z nich wskazują konkretne zadośćuczynienie – abp Ozorowski zobowiązuje do odmówienie dziesiątka różańca w intencji misji. O modlitwę w intencjach Ojca Świętego proszą Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz i biskup radomski, Henryk Tomasik.

Pozostali biskupa wspominają o uczynkach miłosierdzia – jałmużnie, poście i modlitwie. Biskup warszawsko-praski, abp Henryk Hoser wzywa do wsparcia „potrzebujących i ubogich”, zaś biskup siedlecki, Zbigniew Kiernikowski prosi o modlitwę „w intencji ewangelicznego pokoju w Polsce i w świecie”. Biskup zamojsko-lubaczowski, Wacław Depo prosi diecezjan o odmówienie modlitwy różańcowej w intencji Ojczyzny i dzieci nienarodzonych.
(Źródło: KAI)

Czwartek, Wielki Tydzień