Refleksyjne spotkanie

Tegoroczną, szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II, przeżywamy w kontekście radosnego wydarzenia, jakim jest Jego beatyfikacja.
Wydarzenia te stały się powodem spotkania w Strzyżowskim Domu Kultury, na którym można było oglądnąć najnowszy film Jarosława Szmidta o Papieżu - Polaku: JAN PAWEŁ II - SZUKAŁEM WAS.

W jednej z recenzji o tym filmie możemy przeczytać: "Jan Paweł II. Szukałem Was..." to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły
ludzi na wszystkich kontynentach - niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii.
W produkcji zostały użyte unikalne materiały archiwalne z Janem Pawłem II pochodzące ze zbiorów m.in. CTV, RAI, LUCE, MEDIASET, Filmoteki Watykanskiej, Filmoteki Narodowej, WFDiF, TVP, Działu Dokumentacji Filmowej UJ, PAP, Episkopatu Polski oraz ze zbiorów prywatnych.

Kluczową rolę w "Jan Paweł II. Szukałem Was..." odgrywają ekskluzywne, nagrane specjalnie na potrzeby filmu, wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, którzy wspominają Jana Pawła II. W tej grupie znajdują się m.in. przywódcy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, kreatorzy mody, dziennikarze, ludzie nauki, najważniejsi przedstawiciele światowych religii (m.in. duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV, Naczelny Rabin Izraela w latach
1993-2003 Yisrael Meir Lau czy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I).
"Jan Paweł II. Szukałem Was..." nie jest ani biografią, ani kolejną kronikarską opowieścią zachowaną w stylistyce reportażu telewizyjnego, lecz dynamicznym, nowoczesnym filmem posiadającym wszelkie walory artystyczne, na jakie czeka współczesny widz.

Obraz został zrealizowany w technice HD, a dźwięk zgrany w systemie dolby Digital 5.1, co sprawi, ze widzowie będą mogli w pełni delektować się muzyką, która Michał Lorenc napisał specjalnie
dla tej produkcji na 70-osobowa orkiestrę, chóry i solistów. Część ścieżki muzycznej powstała w Kamerunie z udziałem lokalnych muzyków i chóru.
Ten film to największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu. Blisko cztery lata pracy, 90 dni zdjęciowych, zdjęcia realizowane w 13 krajach (Watykan, Włochy, Izrael, Malta, Polska, Meksyk, Jordania, Boliwia, Zambia, Botswana, Kamerun, Turcja, Maroko), w 120 lokalizacjach, także w bardzo trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu.

"Jan Paweł II. Szukałem Was..." jest największa produkcja o Papieżu z Polski w historii światowego dokumentu. Wysoki poziom wizualny, artystyczny i merytoryczny predestynują film do tego, by stał się wizytówką polskiej kinematografii i naszej kultury narodowej. Reżyser młodego pokolenia Jarosław Szmidt stworzył obraz, który przemawia uniwersalnym językiem, bez barier i ograniczeń.

Dla wszystkich oglądających film faktycznie stał się wielkim i wzruszającym przeżyciem.

Po filmie publiczność została zaproszona do refleksji nad swoimi przeżyciami w czasie spotkań z Janem Pawłem II - Honorowym Obywatelem Strzyżowa.
Wystąpili m.in.:
Pan Tadeusz Marek (ówczesny burmistrz) opowiedział o przekazaniu Ojcu św. dokumentu nadającego honorowe obywatelstwo naszego Miasta. Ks. Marian Raźnikiewicz, także uczestnik tamtej delegacji, przekazał swoje wspomnienia. Pan Andrzej Kruczek wspominał spontaniczne reakcje młodzieży, uzewnętrznione we wspaniałym koncercie w dniu śmierci Jana Pawła II. Pani Jadwiga Uchwat podzieliła się swoimi refleksjami z pielgrzymki Jana Pawła do Rzeszowa, gdzie jej Rodzina była fundatorem stającego do dziś w Katedrze fotela papieskiego. Pan Marek Śliwiński opowiedział o swoim uczestnictwie w pogrzebie Sługi Bożego, a ks. Jan Wolak o swoim spotkaniu z Ojcem św. na plebanii w Ludźmierzu i o wspólnej Mszy św. w prywatnej kaplicy Jana Pawła II.

Wspaniały wieczór przypomniał niezapomniane lata, pełne wspaniałych i dumnych przeżyć związanych z Ojcem św. Janem Pawłem II

Czwartek, Wielki Tydzień