Ks. abp Stanisław Budzik metropolitą lubelskim

Nowy metropolita lubelski

Ksiądz biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, został wczoraj mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim. Ingres do archikatedry w Lublinie planowany jest na 22 października.

Nowy metropolita lubelski po ogłoszeniu nominacji w siedzibie Episkopatu Polski wyznał, iż to wymagające wyzwanie można podjąć jedynie z przekonaniem, że "gdy Pan Bóg stawia przed nami trudne zadanie, równocześnie daje nam siłę, byśmy to zadanie mogli zrealizować". Powołując się na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, aby uczynić Kościół domem i szkołą komunii, powiedział: "Chciałbym uczynić też moim własnym programem i programem dla Kościoła, któremu mam służyć, mianowicie uczynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii. Komunii to znaczy takiej jedności wspólnoty, która bazuje na miłości, która jest wspólnotą serc otwartych na Boga i na człowieka".

Nowy pasterz Kościoła lubelskiego jest następcą zmarłego na początku lutego br. ks. abp. Józefa Życińskiego. Z siedziby Episkopatu Polski skierował do swoich diecezjan ciepłe słowa: "Pozdrawiam dzieci i młodzież, rodziny, osoby samotne i cierpiące, pozdrawiam siostry i braci życia konsekrowanego, pozdrawiam kapłanów i biskupów, moich najbliższych współpracowników, pozdrawiam lubelskie uczelnie, szczególnie Katolicki Uniwersytet Lubelski, młodzież, która tu rozpoczyna nowy rok studiów".

Ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, nowy metropolita lubelski, a zarazem wielki kanclerz KUL, jest doktorem habilitowanym teologii, był profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. Pełni również funkcje członka Rady Stałej KEP, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej, przewodniczącego Rady Programowej KAI. Jest też członkiem Zespołu do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Przez okres pięciu lat piastował stanowisko sekretarza generalnego KEP. Tę funkcję otrzymał w 2007 roku, podczas 340. Zebrania Plenarnego KEP, w tym roku wygasła jego pięcioletnia kadencja.

Ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1977 r. z rąk ks. bp. Jerzego Ablewicza. Tuż po święceniach kapłańskich uzyskał doktorat z teologii w Innsbrucku w Austrii. Habilitował się na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pełnił różnorakie funkcje, m.in. dyrektora diecezjalnej Caritas, sekretarza Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich, konsultora Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, delegata ds. Ruchu Światło-Życie, członka Rady Programowej tarnowskiego Radia Dobra Nowina oraz dyrektora diecezjalnego wydawnictwa Biblos. W latach 1998-2004 ksiądz arcybiskup był także rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i wykladowcą teologii dogmatycznej w miejscowym Instytucie Teologicznym.

Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Hólar (Islandia). Sakrę biskupią przyjął 3 kwietnia 2004 roku. Jego biskupie zawołanie brzmi: "In virtuti crucis" (W mocy krzyża).