Budowaliśmy żywy pomnik Papieżowi - 16 października 2012

Koncert charytatywny pn. „Buduj z nami żywy pomnik Jana Pawła II”

16 października 2011 r. w sali widowiskowej Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Buduj z nami żywy pomnik Jana Pawła II" zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie oraz gospodarza tej uroczystości strzyżowski Dom Kultury „Sokół". Zebrane podczas koncertu fundusze zostały przeznaczone na stypendia papieskie wypłacane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dzień Papieski już na dobre wpisał się w kalendarz świąt obchodzonych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oprócz centralnych obchodów organizowanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia" odbywa się coraz więcej imprez o charakterze lokalnym. W obchody te już od kilku lat włącza się społeczność szufnarowska, która każdego roku w dniu 16 października świętuje jubileusz patrona szkoły Jana Pawła II w tejże miejscowości. Obchody Dnia Papieskiego to nie tylko: modlitwy i nabożeństwa w intencji Papieża Polaka, uroczyste akademie, seminaria naukowe, ale także liczne koncerty charytatywne, podczas których zbierane są pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia", wspierający zdolną młodzież z małych miejscowości. Inicjatywa ta często nazywana bywa „Żywym pomnikiem Jana Pawła II." I pod takim właśnie hasłem w Strzyżowie w dniu 16 października 2011 r. odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie oraz Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie.

Uroczystość otworzył Pan Zbigniew Hołówko Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie, witając zaproszonych gości, w tym m.in.: Księdza Dziekana dra Jana Wolaka Proboszcza strzyżowskiej Fary, Pana Roberta Godka Starostę Strzyżowskiego, Pana Jana Stodolaka Wicestarostę Strzyżowskiego, Burmistrza Strzyżowa Pana Marka Śliwińskiego i jego zastępcę Pana Waldemara Górę, Panią Jadwigę Skowron Dyrektora Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie oraz zgromadzoną na sali publiczność. Następnie ze Słowem Bożym do zebranych zwrócił się Ksiądz Dziekan dr Jan Wolak, podkreślając m.in. znaczenie wyboru Polaka na Stolicę Piotrową 33 - lata temu.

Koncert rozpoczął się od rozdania dyplomów laureatom konkursu wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanym w dniach 10-11 października 2011r. przez bibliotekę szkolną działającą przy LO w Strzyżowie. Pierwsze miejsce zajął Maciej Osika z Gimnazjum w Wysokiej Strzyżowskiej, drugie miejsce przypadło w udziale Joannie Bober również z Gimnazjum w Wysokiej Strzyżowskiej, a trzecie ex aequo zajęły Anna Rakoczy z Gimnazjum w Wysokiej Strzyżowskiej oraz uczennica LO w Strzyżowie Małgorzata Szydło. Nagrody podczas koncertu wręczyła koordynatorka konkursu, bibliotekarz szkolny Pani Dorota Skura.

Aplauz i uznanie zgromadzonych wywołała piękna część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzyżowie pod opieką Pań: Anny Fąfary i Alicji Świszcz, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie i innych zaprzyjaźnionych z grupą wykonawców, w tym absolwentów strzyżowskiego LO. Nad scenariuszem i całością imprezy czuwała Pani Violetta Wietecha - nauczycielka języka polskiego w LO w Strzyżowie. Ten montaż poetycko - muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, przedstawił postać błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II przez pryzmat kilkudziesięciu lat: od narodzin, poprzez szkołę, kapłaństwo, wybór Karola Wojtyły na Papieża, aż po jego śmierć w dniu 2 kwietnia 2005 r. Pokazał postać Ojca Świętego jako człowieka uśmiechniętego, pełnego ciepła i humoru, a przede wszystkim miłości do bliźniego oraz dobra i otwartości, którymi przyciągał do siebie tysiące ludzi, zwłaszcza tych młodych. Stąd obecność uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzyżowie podczas tego niedzielnego muzykowania. Ci młodzi ludzie zaprezentowali m.in.: układ taneczny do piosenki „Brzydula i rudzielec" z repertuaru Marii Koterbskiej i zaśpiewali piosenkę „Taki mały, taki duży" Arki Noego. Zgromadzonej na sali publiczności szczególnie przypadły do gustu dwie piosenki: z repertuaru Guns N' Roses "Knockin' on heaven's door" (Pukając do drzwi nieba) w wykonaniu, działającego przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie, zespołu muzycznego pn. „Stavers" oraz piosenka finałowa pt. „Świat się nie kończy" z repertuaru Piotra Rubika w wykonaniu absolwentów i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. Koncert z właściwym sobie humorem i wdziękiem poprowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza w Strzyżowie: Ania Żydzik, Klaudia Strzępek, Paweł Pękosz oraz absolwentka liceum Agnieszka Baran.

Warto dodać, że takie wspólne artystyczne przeżycia w czasach pełnych trudów dnia codziennego oraz osobistych problemów są wspaniałym przykładem naszego ciągłego szacunku do wielkiego Polaka Błogosławionego Jana Pawła II. Są wyrazem miłości i nieustannej pamięci o Jego osobie i przesłaniu, a bezinteresowna pomoc bliźniemu przyczynia się do budowania Żywego Pomnika Jana Pawła II.

Na zakończenie koncertu za wspólne świętowanie owego niedzielnego wieczoru wszystkim wykonawcom, opiekunom i publiczności podziękował Ksiądz Dziekan dr Jan Wolak proboszcz strzyżowskiej Fary.

Po podliczeniu wszystkich zebranych pieniędzy podczas zbiórki prowadzonej w LO i koncertu okazało się, że dzięki postawie młodych muzyków oraz strzyżowskiej publiczności, która tak licznie przybyła na koncert, udało się zebrać 1974, 60 zł, które zostały przeznaczone na stypendia papieskie wypłacane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Organizacją koncertu charytatywnego oraz zbiórką datków zajęły się Panie: Dorota Skura - bibliotekarz szkolny oraz Barbara Modliszewska - pedagog w LO w Strzyżowie.

Wiadomość ze strony www Powiatu Strzyżowskiego